Przyjaciółka z młodości

„Przyjaciółka z młodości” to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem. Autorka z niby niewiele znaczących epizodów tworzy opowieści, które poruszają do głębi przeżyciami bohaterów. Największe wrażenie zrobił na mnie tytułowy utwór, ale każdy następny także jest godzien uwagi i sprawia, że nie można przestać o nim myśleć.

Munro_Przyjaciolka-z-mlodosci_mPiękny i poruszający jest klimat tych opowiadań. Bohaterowie często wracają do przeszłości, a narrator odsłania przed nami wiele tajemnic, które pozwalają lepiej zrozumieć postacie. Sporo tu nostalgii, smutku i żalu, małych i wielkich dramatów, ale są też radości, chwile szczęścia i uniesień. Dostajemy tu obyczajowe opowiadania, które bardzo mocno zahaczają o relacje międzyludzkie, a zwłaszcza – między przyjaciółmi i najbliższą rodziną. Często narratorem jest główny bohater całej historii, dzięki czemu dostajemy coś bardzo autentycznego. Możemy przez moment poczuć się jak powiernik czyjejś intymnej historii życia.

Munro słusznie nazywana jest mistrzynią krótkich form, bowiem umie na kilkudziesięciu stronach opisać praktycznie całe życie swojego bohatera i w dodatku robi to bardzo zgrabnie i wciągająco. Ale to nie koniec. Alice Munro to pisarka, która potrafi wciągnąć w świat krótkich opowiadań pięknym, ale jednocześnie prostym językiem. Nie ma tu nagłych zwrotów akcji czy dynamicznych, tajemniczych intryg. Zamiast tego dostajemy samo życie z wieloma niespodziankami po drodze.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna poznawać twórczość tej niezwykłej pisarki, to „Przyjaciółka z młodości” jest świetną lekturą na początek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s