O Pilipiuku słów kilka…

Dla wszystkich fanów polskich książek fantasy, przygotowaliśmy ciekawostki  o twórczości Andrzeja Pilipiuka.

andrzej_pilipiuk

Mistyfikacja związana z serią Pan Samochodzik

Otóż seria z Panem Samochodzikiem publikowana była pod kilkoma nazwiskami, m.in.: Sebastian Miernicki, Zbigniew Nienacki i Tomasz Olszakowski. I to właśnie pod tym ostatnim nazwiskiem kryje się dobrze wszystkim znany Andrzej Pilipiuk. Intrygujący jest również fakt, że tak samo nazywa się pewien archeolog – bohater opowiadania Pilipiuka Czytając w ziemi. Akcja utworu rozgrywa się na wykopaliskach, co jest szczególnie bliskie autorowi, gdyż sam studiował archeologię. Ciekawy zbieg okoliczności, prawda?

pan samochodzik

Wojsławice

Kolejną ciekawostką o twórczości Andrzeja Pilipiuka jest historia związana z pewną miejscowością. Wspomniane Wojsławice to wieś, w której mieszkali przodkowie Andrzeja Pilipiuka. Mieścina była inspiracją dla pisarza, ponieważ narodził się tam jeden z najbardziej charakterystycznych bohaterów przez niego wykreowanych, czyli Jakub Wędrowycz.

Niechęć do polskiego systemu edukacji

W swoich dziełach Andrzej Pilipiuk niejednokrotnie krytykował system oświaty. Może dlatego, że sam często spotykał się z wrogością pedagogów i w późniejszych latach zawsze odrzucał zaproszenia na autorskie spotkania w dawnych szkołach. Jednak, nie wszystkich nauczycieli Pilipiuk wspomina źle. Świadczy o tym postać Marka Oberecha, jednego z głównych bohaterów cyklu „Oko jelenia”. Autor chciał w ten sposób oddać cześć nielicznym „belfrom” z powołania.

oko jelenia

To tylko niektóre ciekawostki z życia i twórczości nietuzinkowego pisarza. A wy znacie jakieś mało znane fakty z życia Andrzeja Pilipiuka? Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

źródło:http://www.coprzeczytac.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s