Kim jest Harlan Coben?

Ponad siedemdziesiąt milionów sprzedanych książek na całym świecie, przetłumaczonych na czterdzieści trzy języki. Nieprzemijający numer jeden światowych list bestsellerów, w tym utrzymujący się od lat na pierwszej pozycji na liście New York Timesa. Zdobywca wielu prestiżowych nagród gatunkowych, w tym tzw. kryminalnej trójcy – Nagrody im. Edgara Allana Poe, Nagrody Anthony oraz Nagrody Shamus. Tak w wielkim skrócie przedstawia się dorobek Harlana Cobena – mistrza współczesnych kryminałów i thrillerów.

coben

Pisarskie początki
Zanim o talencie kryminalnym Cobena przekonał się cały świat, pisarz pracował jako pilot wycieczek w agencji podróżniczej swojego dziadka. Co więcej, jego pierwszą napisaną książką była, jak sam powiedział w jednym z wywiadów: „typowa pretensjonalna, zaabsorbowana, pompatyczna pierwsza powieść”, która jednak nigdy nie została opublikowana.

Pisarz zadebiutował na rynku wydawniczym w 1990 roku  powieścią „Mistyfikacja”, która z miejsca podbiła serca czytelników. Z kolei pięć lat później powstał pierwszy tom serii o jednym z najbardziej uwielbianych bohaterach wszech czasów, wizualnym alter ego samego pisarza – Myronie Bolitarze.

mistyfikacja-w-iext43263272

Metoda pisarska

Harlan Coben sam nałożył sobie swoisty reżim pisarski. Każdą kolejną książkę zaczyna pisać wraz z nastaniem nowego roku kalendarzowego – w styczniu, najpóźniej w lutym, by prace ukończyć w październiku lub listopadzie. Co ciekawe, ze względu na liczną rodzinę i różnorodne domowe rozkojarzenia, sporadycznie pisze w domu, wybierając raczej miejscowe kawiarnie rozsiane po całym New Jersey.

Od czego zacząć ?

Do wyboru, do koloru. Powieści Harlana Cobena to brutalne thrillery i przejmujące kryminały.  Część z nich stanowi samodzielną, integralną całość, pozostałe to powieści należące do cyklu z Myronem Bolitarem lub jego bratankiem Mickey’em.

Ostatnią książka pisarza, która w styczniu pojawiła się w polskich księgarniach (i sprzedawała się jak świeże bułeczki) jest thriller „W domu”, opowiadający o porwaniu dwóch chłopców z zamożnych rodzin. Przez dekadę nie odnaleziono żadnego śladu po porwanych, aż do dnia, kiedy jeden z nich niespodziewanie się odnalazł. Myron Bolitar i jego przyjaciel Win wierzą, że udało się im zlokalizować chłopaka, teraz już nastolatka. Gdzie był przez minione dziesięć lat i co wie o dniu, kiedy został porwany? Tego nie zdradzimy 🙂 Zachęcamy do lektury 🙂

607790-352x500źródło:niestatystyczny.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s