„Skazane na potępienie”, czyli różne oblicza polskich więźniarek

Sezon wakacyjny w pełni, wiec mamy też trochę więcej wolnego czasu na lekturę. Jeśli zastanawiacie się co warto przeczytać, zachęcamy do przejrzenia naszego bloga lub facebook’a.  Tymczasem dziś polecamy coś dla czytelników lubiących mocne wrażenia – „Skazane na potępienie” Ewy Ornackiej.

skazane-na-potepienie-w-iext52879423

Główną narratorką książki jest Beata Krygier – były asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Gryficach, prawniczka – skazana na ponad dwa lata za oszustwo finansowe. To ona zdecydowała się opowiedzieć autorce książki, Ewie Ornackiej o doświadczeniu swojego pobytu w kobiecych więzieniach w Kamieniu Pomorskim czy Grudziądzu.

Krygier tłumaczy obowiązujące w więzieniach reguły, objaśnia slang skazanych, przybliża rzeczywistość osadzonych – opowiada między innymi czym jest kipisz, świński transport, kim są księżniczki i jak naprawdę wygląda sprawa ucieczek więźniarek.

Narratorka nie unika kontrowersyjnych tematów takich jak homoseksualizm osadzonych, przemoc przełożonych czy molestowanie. Przedstawia je z perspektywy tego, co widziała i słyszała podczas odsiadywania wyroku.

Bohaterka nie idealizuje współosadzonych: rozdziały „Czyste zło” i „Anielskie bestie” traktują o katach, osobach zdemoralizowanych i psychopatycznych.  Krygier odmalowuje portrety tych wszystkich – dobrych i złych – kobiet w ich więziennej codzienności – są one nieoczywiste, zróżnicowane i przez to naprawdę intrygujące.

Książkę można  wypożyczyć w naszej bibliotece!

źródło:lustrobiblioteki.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s